Európában minden megváltozott – Magyarország kulcsállamok társaságában lép előre
Szó sincs az Európai Unió elhagyásáról.
Bolsonaro brazil elnök szerint „hisztéria”, hogy felfüggesztették az összes brazil labdarúgó-bajnokságot és kupasorozatot.
A napról napra növekvő számok ellenére még nem tetőzött Olaszországban az új típusú koronavírus-fertőzés (Covid-19) Giuseppe Conte miniszterelnök szerint, aki a következő heteket nevezte a legkockázatosabbnak a Corriere della Sera című napilapban hétfőn megjelent interjúban.
Giuseppe Conte az egészségügyi szakértők előrejelzéseit idézve hangsúlyozta, hogy az olasz lakosság „döntő” hetek előtt áll. Kifejtette: a fertőzés Olaszországban még nem érte maximumát, de „helyes úton haladunk”. Célként a járvány terjedésének lassítását, majd megállítását nevezte úgy, hogy Olaszország különböző térségeiben ne mindenhol egyszerre, hanem tartományonként fokozatosan tudjanak vele szembeszállni.
A kormányfő arra szólította fel az olaszokat, maradjanak otthon és legyenek egységesek. „Ez nem a politikai viták, hanem a megoldások ideje” – jelentette ki a miniszterelnök. A felmérések szerint az olaszok 62 százaléka támogatja a kormány eddigi intézkedéseit. A legutóbbi, vasárnap esti adatok szerint a diagnosztizált fertőzöttek száma túllépte a 24 ezret, a halálos áldozatoké pedig az 1800-t. Az utóbbi huszonnégy órában 368-an haltak meg, és 2853 volt az új fertőzöttek száma.
A legtöbb, több mint 13 ezer beteget számláló Lombardia tartomány bejelentette, hogy nagyméretű „víruskórházat” tervez létesíteni a milánói vásártéren. Ennek megvalósításával az olasz polgári védelem hatóság volt vezetőjét, Guido Bertolásót bízták meg, aki jelképes egy euróért vállalta a feladatot. Rómában újabb kórházat alakítottak át a betegek fogadására, így az olasz fővárosban már két kórház szakosodott a fertőzöttek kezelésére.
A kormány várhatóan már hétfőn nyilvánosságra hozza 25 milliárd eurós egészségügyi-gazdaságélénkítő csomagját. A kiszivárgott információk szerint a rendelkezés határoz az intenzív osztályok bővítéséről, esetleges új kórházközpontok kialakításával. A tervek között szerepel a szállodák lefoglalása a karanténba helyezettek elszállásolására, valamint a fegyveres erők egészségügyi személyzetének felhasználása a civil kórházakban. A csomag gazdasági intézkedéseket tartalmaz vállalatok és családok segítésére.
Bolsonaro: A foci leállítása hisztériás akció
Jair Bolsonaro brazil elnök szerint „hisztéria”, hogy a koronavírus-járvány miatt a dél-amerikai ország labdarúgó-szövetsége (CBF) vasárnap felfüggesztette az ellenőrzése alatt álló összes versenysorozatot.
„Ha a futballt és más hasonló eseményeket leállítják, az egy hisztériás reakció, mert a sport- és más hasonló tevékenységek megszüntetése nem gátolja meg a vírus terjedését” – jelentette ki Bolsonaro a CNN brazíliai kiadásának adott interjújában. Hozzátette, a vírust komolyan kell venni, a helyzetet pedig kezelni kell, de a gazdaságnak emiatt nem szabadna leállnia, mert az csak munkanélküliséget eredményez.
A dél-amerikai konföderáció (CONMEBOL) a kontinens Bajnokok Ligájának számító Libertadores Kupa küzdelmeit elhalasztotta, a március 26-27-re és 31-re tervezett világbajnoki selejtezőket pedig törölte. A CBF bonyolítja le többek között az országos kupasorozatot, a női bajnokságot és számos utánpótlásversenyt, ezeknek a szüneteltetéséről vasárnap döntöttek. A férfiaknál az országos pontvadászat, vagyis az élvonal áprilisban kezdődne. A még zajló állami bajnokságokról hétfőn (ma) születhet döntés.
Bolsonaro kommunikációs igazgatójánál, Fabio Wajngartennél korábban diagnosztizálták a koronavírus-fertőzést, ezért az elnök is elvégeztette magán a tesztet, amely elmondása szerint negatív lett.
Tucatnyi országban zár be a H&M
Olaszország után még tizenkét másik országban is bezárja üzleteit átmenetileg a H&M ruházati áruházlánc a koronavírus-járvány miatt – jelentette be hétfőn a svéd kiskereskedelmi konszern.
A H&M, a világ második legnagyobb ruházati kiskereskedelmi vállalata a múlt héten jelentette be az összes olaszországi üzletének bezárását átmeneti időre. A cég mostani közleményében az összes lengyelországi, spanyolországi, csehországi, bulgáriai, belgiumi, franciaországi, ausztriai, luxembourgi, bosznia-hercegovinai, szlovéniai és kazahsztáni üzlet bezárását jelentette be, „néhány” görögországi üzlet bezárásával együtt. A H&M megnyitotta ugyanakkor üzleteinek többségét Kínában. A konszern pénzügyi éve december-februári első negyedévében 8 százalékkal 54,9 milliárd svéd koronára növelte forgalmát.
Kínában azonban 24 százalékos bevételcsökkenést szenvedett el az értékesítések visszaesése miatt. Márciusban azonban már Európában indult csökkenésnek a cég forgalma.
(MTI)